Hande Bahar Zengingönül

Hande Bahar Zengingönül

1980 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesinden Endüstri Mühendisi olarak mezun oldu. Sonra sırasıyla Karsan Otomotiv A.Ş ve Coats İplik Sanayi A.Ş de uzman, Beymen Konfeksiyon A.Ş. de Endüstri Mühendisliği Departman Müdürü olarak İmalat sanayinde 15 yili aşkın süre görev yaptı.
Görev yaptığı süre içinde “Üretim Standartlarının Saptanması” ” Maliyet Muhasebesi” “Yeniden Yapılanma” projelerinde yer aldı,bu projelerde ana ilkesi olarak “verimlilik artışını” göz önünde tuttu.
Daha sonra verimlilik artışı için gereken ana unsurun insan kaynaklarını doğru değerlendirmek olduğunu düşünerek İnsan Kaynakları alanına geçti sırasıyla Eval Profilo Küçük Ev Aletleri A.Ş de ve Vestel Şirketler Topluluğunda İnsan Kaynakları Departman Müdürü Yeni Karamürsel Büyük Mağazacılık A.Ş de İnsan Kaynakları Koordinatörü olarak görev yaptı.
İnsan Kaynakları alanında görev yaparken ” Süreçlerle Yönetim” “SAP İnsan Kaynakları Programının Uyarlanması” “Yetkinlik Bazlı İnsan Kaynakları Yönetimi” “Yeniden Yapılanan Şirketlerde Organizasyon Yapılanması” “Performans Yönetimi” ve “Ücret Değerlendirme” projelerini yönetti. Bu çalışmalardaki ana ilkesi de “çalışanlar için adil sistemler” ve “çalışanların çabalarının farkında olup değerlendirilen sistemler” kurmaktı.
Danışman olarak farklı sektörlerde orta büyüklükte şirketlere “İnsan Kaynakları Sistemlerinin Kurulması ve Uygulanması “ve “Eleman Seçimi ve Yerleştirilmesi” konularında destek verdi.
2005 yılında Foundationsa (Güney Afrika) ve Middlesex Üniversitelerinin (İngiltere) ortaklaşa düzenlediği “Applied Life Coaching” eğitimine katılarak “Koçluk” sertifikası aldı. Koçluk eğitimindeki tezini “Meslek ve okul seçiminde aile ve öğrencilere koçluk” üzerine yaptı.
Erickson International’in “The Art and Science of Coaching” sertifikası eğitimlerini Kasım 2008’de tamamladı.
Ayrıca SHL OPQ (kişilik envanteri) SHL WPS (iş envanteri) ve Davranış Bilimleri Enstitüsünün 16 PF (kişilik envanteri) araçlarının sertifikalı kullanıcısıdır.
2006 yılından bu yana ICF-Türkiye’nin aktif üyesi olan Bahar Zengingonul ICF-CYDD’nin ortaklaşa düzenledikleri projeye gönüllü olarak destek vermektedir.

Halen danışman ve “performans ve gelişim koçu” olarak kurumsal ve bireysel düzeyde çalışmalarını sürdürmektedir.

www.asistegitim.org