Koçla Dans

Koçla Dans

Zeynep Erciyes – Erickson Koçluk Okulu Öğrencisi
Ağustos 2008

Hayatınızda hiç bir koçla dans ettiniz mi? Evet evet, yanlış okumadınız. Bir koçla dans ettiniz mi diye soruyorum. Mükemmel bir uyum, ortak bir ritim hatta aynı aralıklarda nefes alabilme… İşte dans başlıyor.

Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı? Ya da hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyor ama buna cesaret edemiyor musunuz? Ya da cesaretiniz var da, nereden başlayacağınız mı bilmiyorsunuz? İnanılmaz hedefleri olan bir yönetici, değişim odaklı bir lider, ilerlemeyi hedefleyen bir çalışan, hayatı ile ilgili doğru tercihleri yapmak isteyen bir öğrenci, bir ev hanımı veya sadece bir kişi… Bu dansa hazır mısınız?
Dansın adı değişim, amacı ise çözüme odaklanmak. Dans ederken koç, partnerinin kendi sorumluluğunu kendi üstüne almasını sağlar. Ona tavsiye vermez, onu yönlendirmez. Asla dansa önce hangi ayağınızla başlayacağınızı size söylemez. Bunu siz bilirsiniz zaten. Kendi gerçeklerinizin farkına varmanızı sağlayarak kaynaklarınızı harekete geçirir ve yaratıcılık potansiyelinizi ortaya çıkarır. Yapmak istediklerinizin anlam ve değerini fark etmenizi sağlar. Bu aşama çok önemlidir; çünkü çoğu insan ne istediğini değil, ne istemediğini bilir. Tam olarak ne istediğinizi ifade edebildiğinizde onu nasıl elde edebileceğinizi konuşmaya başlayabilirsiniz. Yani soruna değil çözüme, negatife değil pozitife ve hepsinden önemlisi geçmişe değil geleceğe odaklanabilirsiniz.
Koçun çok güçlü bir projektörü vardır, o projektör dans pistini öyle bir aydınlatır ki, oradaki her zerreyi görmenizi ve adımlarınızı ona göre atmanıza yardımcı olur. Bu projektör onun sorduğu güçlü sorulardır.
Bu dansta her şey pozitif ifade edilir. Sadece şimdi ve gelecek vardır. Hayalleriniz hedeflerinizi, hedefleriniz de hayatınızı şekillendirir, yani şimdiyi keşfeder ve geleceği tasarlarsınız. Dans sırasında koçun odağı, ne istediğiniz (hedefiniz), bunu nasıl elde edebileceğiniz ve istenen sonuca ulaştığınızı nereden bileceğinizdir. Aynı zamanda değerlerinizi tanımanızı ve hedeflerinizi gerçekleştirme sürecinizde bu değerleri yaşamanızı teşvik eder.
Hedefleri güçlendiren değerlerdir ve değerleriniz hedeflerin arkasındaki gerçek sebeplerdir. Çoğunlukla tek kelime ile anlatılabilen soyut ifadelerdir. Sevgi, mutluluk, özgürlük gibi. Sizin için bu kelimelerin anlamı farklı iken bir başkası için bambaşka olabilir. Koç, bu anlamlara ışık tutabilecek ve onların gücünü size hissettirebilecek soruyu sorandır. Bir anlamda hedefinizin arkasında yatan ve çoğunlukla gizli kalan değerin, sizde bıraktığı anlamı fark ettirmeye çalışan. Bu değer ne kadar güçlü ise, elde etmek için çaba harcamaya o kadar değerdir. Ancak o zaman hedefe doğru harekete geçersiniz.
Hedef ve onun arkasında yatan değer iyice aydınlandıktan sonra kaynaklarınıza gelir sıra. Bu hedefe varmak için hangi kaynaklara ihtiyacınız var? Bunların hepsine sahip misiniz? İhtiyacınız olan kaynaklara ulaşmak için neler yapabilirsiniz? Koçun projektörü, siz daha net görün diye, biraz da dans pistinin farklı yerlerini aydınlatmaya başlar. Burada bir arayış başlar, sahip olduklarınıza tek tek bakarsınız. Sihirli değnekler değer size, bir anda hedefinize ulaştığınız gelecek zamana kadar gidersiniz. Bir de oradan bakarsınız dünyaya. Büyük resme bakarsınız, sistemlerin içine girer dışına çıkar, bir daha bakarsınız dünyaya. Ama bulursunuz sonunda ihtiyaç duyduklarınızın neler olduğunu ve onlara sahip olabilmek için neler yapabileceğinizi. Hatta bir bakmışsınız ki onlar zaten hep sizinleymiş. Emin olun bulursunuz. Zaten hep oradadır da, dikkatsizlik işte, bir türlü görememişsinizdir. İnsanlar ihtiyaç duydukları tüm kaynaklara sahiptir ve her insan bulunduğu o anda seçebileceği en iyi seçeneği seçer der Milton Ercikson.
Dansın içinde ikinci bir dans daha başlar sonra. Eylem adımlarınız. Kendi dans figürleriniz yani. Burada atılması gereken birçok adım olabilir. Seçenekli durumlar da söz konusu olabilir. Bu sizin dansınızdır. Adımlarınız sizin tercihlerinizdir. Koçun öncelikli hedefi bir adım atmanızdır. Bir ilk adım atacak olsanız, bu adımınız hangisi olurdu? Küçük veya büyük fark etmez, her şey ilk adımla başlamaz mı zaten? Gerisi gelir mutlaka. Bir yerde bir aksilik varsa tekrar bakarsınız oraya birlikte. Olamazsa tekrar tekrar bakarsınız. Siz o ilk adımı atarsınız ve koçunuzun varlığını, desteğini hep arkanızda hissedersiniz.
Başaracağınızdan, hedefinize ulaşacağınızdan emindir. Sizin ona güvendiğiniz gibi o da size sonsuz güvenir. Güven ve uyumdur bu birlikteliğin anahtarı. Görünmez bir yol arkadaşlığıdır. İşte böyledir bu dans. Şimdiye bakar geleceği tasarlarsınız, geleceğe bakar şimdinin adımlarını bulursunuz birlikte. Asla siz olmaz, yerinize düşünüp yerinize karar vermez. Dünyanıza bir gölge gibi girer yolunuzu aydınlatır, yoldaki engelleri görmeniz için farklı açılara ışık tutar, çözümü ortaya çıkarmanıza destek olur ve bir gölge gibi o danstan çıkar. Bir dahaki randevunuza kadar… Eğer isterseniz.

Bir koçla dans etmek ister misiniz?