Neden ICF – “Uluslararası Koçluk Federasyonu” onaylı bir koç olmalıyım?

Neden ICF – “Uluslararası Koçluk Federasyonu” onaylı bir koç olmalıyım?

Kişiler kendileri için uygun bir koç ararken, koçun Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF) tarafından onaylanmış olmasına dikkat etmelidir.

Profesyonel Koç:

– Özellikle ICF Temel Yetkinlikleri ve Etik Kuralları kapsamında koçluk becerilerini öğretmek üzere tasarlanmış bir programdan profesyonel eğitim almış olmalıdır,

– ICF tarafından tanımlanan koçluk becerilerini ustalıkla kavradığını ve uyguladığını ispat etmiş olmalıdır,

– ICF tarafından belirlenmiş etik kurallara ve standartlara karşı sorumlu olmalıdır.

ICF, himayesi altında profesyonel koçları ve organizasyonları koçluk mesleğini şekillendirmek ve idare etmek üzere bir araya getiren bir konsorsiyumdur. Koçluk becerileri, yeterlilikleri, ahlaki kuralları ve standartlarını başka hiçbir meslekten bekleyemeyeceğiniz kadar yüksek seviyede sunabilmek için söz vermiş, dünyanın dört bir yanından gelen koçlar arasında yapılmış kolektif bir anlaşmadır.

Koçluk, daha çok yeni bir meslek olduğu (resmi olarak yaklaşık 10 yıllık) ve Amerika’da birçok eyalette ya da diğer bazı ülkelerde sertifika ve lisans henüz zorunlu tutulmadığı için şu anda çevremizde kendilerini koç olarak tanıtan bir çok kişi bulunmaktadır. Ancak kendini koç olarak tanıtan bu kişilerden çoğu koçluk için gerekli olan koçluk becerileri eğitimini almamış ve de profesyonel olarak bu mesleği sürdüren kişilerden alıntılar yaparak kendi koçluk becerilerini oluşturmuşlardır.