Zamanı Etkili Kullanmak için KOÇLUK

Zamanı Etkili Kullanmak için KOÇLUK

Dr. Zerrin Başer

Erickson Uluslararası Eğitmeni / Denge Merkezi Kurucusu

Mayıs 2008

j0177740Yaptığımız Çözüm Odaklı Koçluk tanıtımlarında sıklıkla karşılaştığımız bir soru türü vardır; “Anlattıklarınızı anlıyorum da, bu koçluk görüşmesi tam olarak nasıl işliyor? Bir örneği yok mudur?” Bizler de zaman zaman bir koçluk yaparak, zaman zaman da daha ayrıntılı açıklamalarla cevap veririz. Bu ay da okuyucularımıza “Bir koçluk görüşmesi nasıl işe yarar?” sorusuna ilişkin bir örnek sunuyoruz. Yapacağı işlere bir türlü zaman yetiremeyen birinin koçuyla çalışmasından bir bölümü paylaşıyoruz.
Eğer siz de “Bütün gün koşturmaca ile geçiyor ama yine de gün sonunda bir sürü işi ertelemiş oluyorum” diyenlerdenseniz işte size bir koçluk görüşmesi.

“Koçluk konusunda genel bir bilgiye sahibim ancak henüz bir koçluk çalışması yapmadım. Bir koçluk görüşmesi yapmak isterim.

“Yarım saatlik bir süremiz var. Sizin için önemli olan bir konuya odaklanıp buradan bir sonuçla ayrılmak isteseniz, bu konu ne olur?”

“Aslında şu sıralar zamanı planlamakla ilgili düşünüyorum. Nereye ne kadar zaman ayırmam, neleri önce yapmalı, neleri ertelemeliyim? Bu konuda sizden yardım istiyorum.”

“Yaşamınızda yapmak istediklerinizi önceliklendirmek istiyorsunuz, doğru mu anlıyorum?”

“Evet tam olarak böyle diyebiliriz. Bana bu konuda ne önerirsiniz?”

“Biz koçlar öneride bulunmayız, sadece istediğiniz konuya odaklanarak, kendi çözümlerinizi bulmanıza katkı sağlarız.

Şu anda yaşamınızda yapmak istediklerinizi önceliklendirme konusunda kendinizi 1 ile 10 arasında bir puanla değerlendirecek olsanız kendinizi nasıl değerlendirirdiniz?”

” 2 derdim.”

“Beynimiz aslında her şeyi ölçümler ancak bilinçli zihnimizin bunun farkına varması önemlidir. Peki, bu görüşmemizin çerçevesinde 10’a ulaşmış olmak neye karşılık geliyor? 10 size neyi ifade ediyor?”

“Nereden başlayacağımı, hangi alana odaklanmam gerektiğini ve aynı zamanda sıralamanın ne olduğunu bilmem belki beni 10’a taşır.”

“Bugün için 24 saatinizi değerlendirecek olsanız hangi alanları sayardınız? Zamanınızı neler alır?”

“Genel alanlar olarak düşününce… sağlık, iş, spor, aile, hobiler, kitap okuma, arkadaşlar, sosyal yaşam ve kişisel gelişimi aklıma gelenler arasında sayabilirim.”

“Şu anda, bu alanların her biri için ayırdığınız zamanı düşündüğünüzde ne kadar tatmin olduğunuzu 1-10 arası tek tek değerlendirir misiniz?”

“Sağlık alanında 7, iş 7, spor 3, aile 7, hobiler 3, kitap okumak 6, arkadaşlarla zaman geçirmek 5, sosyal yaşam 5, kişisel gelişim 3”

“Bu alanların içinde hangisinde biraz daha ilerleleme olsa diğer alanları da olumlu etkiler?”

“Biraz düşünmek gerekli, spor ve kişisel gelişim diyebilirim. Çünkü çok yapmak istediğim halde bir türlü spor yapmaya vakit ayıramıyorum. Kişisel gelişim de benzer, daha fazla kendime zaman ayırmak istiyorum. Gün içinde yaptıklarımı analiz etmek, düşünmek, geçenlerde Atatürk’ün bir sözünü okudum, “Her gün; sabah, akşam, gece, ne zaman sırasına getirebilirseniz, bir çeyrek, yarım saat, ne denli vakit ayırabilirseniz kendi içinize çekilin. O gün yaptığınız işi gözünüzün önünden ve düşüncenizin tartısından bir kez geçirin. Bilincinizden alacağınız yanıtların ne denli yararlı olacağını tasarlayamazsınız” diyordu. Günümüzde insanın yaşamının her alanında başarıya ulaşması için öncelikle kendisine, kişisel gelişimine farkındalıkla emek, zaman ve kaynak ayırması çok önemli bunu biliyorum ancak iş, ev, aile derken eve gelince bunlara zaman kalmıyor.”

“Öncelikle zamanınızı nasıl planlarsınız?”

“Haftalık plan ve liste yaparım, geçmişte yapmazdım ve zaman akıp giderdi ve işler de kalırdı. İş yerinde hedef belirleme ve zamanı etkili planlama konusunda bir seminer aldım onun sonrasında artık plan yapıyorum, çok da faydasını gördüm. Ancak hala eksiklikler oluyor.”

“Sizden bir an için haftanın belli günleri spor yaptığınızı ve aynı zamanda yine her gün kişisel gelişiminiz için zaman ayırdığınızı var saymanızı isteyeceğim. Acaba neleri daha farklı yapıyor olurdunuz ki hafta içinde tüm bunlar zaman planınız içinde yerini alıyor olabilsin?”

“Aslında biraz erken kalkabilirim. Sabah gazete okurum, oysa gece yatarken de okuyabilirim ve sabahları spor yaparak güne başlayabilirim.”

“Spor yapmayı tam olarak haftalık programınıza nasıl eklersiniz?”

“Örneğin kendimi haftanın 3 günü düzenli spor yaparken hayal edebiliyorum. Evet bunu yapabilirim. Salı, cuma ve pazar düzenli spor yapabilirim.”

“Kişisel gelişimiz için de zamanınız olsa programınız daha farklı nasıl olurdu?”

“Aslında daha farklı nereden zaman yaratabilirim bilmiyorum, çok doluyum gerçekten.”

“Varsayın ki, kişisel gelişiminiz için istediğiniz zamanı yaratıyorsunuz. Bunu yapıyor olmanın sizin için değeri ne olurdu?”

“Hiç böyle düşünmemiştim. Çok değerli olurdu, mutlu olurdum, kendime güvenim artardı, istediğim şeyleri farkındalıkla seçebilirdim, hatta kariyerimi ve özel yaşamımı daha iyi planlayabilirdim. Çok etkileyici!”

“Şimdi bu kazanımlardan hareketle bir düşünün, elinizde bir tılsımlı zaman planı olsaydı ve şu anda o zaman planına bakıyor olsaydınız neler görüyor olurdunuz?”

“Şimdi kendimi hafta başı zaman planımı yaparken görüyorum ve 3 güne sporu yerleştirdim bile ve fark ediyorum ki gün içinde gereksiz telefon, televizyon ve gereksiz e posta yerine, her gün yaklaşık 1, hatta 1,5 saat zamanı kişisel gelişim için okumaya, düşünmeye ve yazmaya ayırabilirim. Ve bütün bunları şimdiden zaman planıma ekledim bile.”

“Çok iyi, şimdi ilk başladığımız noktaya dönecek olursanız. ?Yaşamınızda yapmak istediklerinizi önceliklendirmek’ konusunda kendinizi nerede görüyorsunuz?”

“Başlarken 2 demiştim, şimdi 8 diyebilirim ve herhalde planı uyguladığımda bu 10 olur. Çok teşekkür ederim. Özellikle değeri düşündürmeniz beni çok etkiledi.”

“Ben teşekkür ederim ve planınıza uyacağınızdan da eminim. Bir sonraki koçluk uygulamamızda görüşmek dileğiyle”.